Indywidualna wycena online
Wycena

Ładunek na naczepie – jak go zabezpieczyć?

2023-01-29

Ładunek na naczepie – jak go zabezpieczyć?

Przed wyruszeniem w trasę, kierowca zawodowy ma za zadanie poprawnie zabezpieczyć ładunek na naczepie tak, by ten dotarł do miejsca przeznaczenia w stanie nienaruszonym. Jak powinien to zrobić?

 

Zgubny pośpiech

Przy zabezpieczaniu ładunku przede wszystkim nie można się spieszyć. Wiadomo, że kierowca zawodowy jest obowiązany dostarczyć towary w konkretnym czasie, jednak koszt, jaki można ponieść nieodpowiednio zabezpieczając towar jest bardzo duży.

 

Odpowiednie rozmieszczenie towarów

Większość naczep posiada wymiary idealnie dopasowane do europalet. Dlatego załadowując je, warto umieszczać palety jak najbliżej siebie – dzięki temu towar nie będzie przemieszczać się np. w sytuacji hamowania. 

 

Pasy zabezpieczające

To najpopularniejsza i najbardziej podstawowa metoda zabezpieczania ładunku. Dzięki nim, kierowca zawodowy może tak zapiąć towary, aby te podczas jazdy nie przemieszczały się na naczepie. 

Jak z nich korzystać? Każda naczepa jest wyposażona w klamry, służące do podpięcia pasów. Taki pas przeciągamy nad towarem i przyczepiamy do kolejnej klamry. Należy odpowiednio go napiąć oraz zadbać o to, aby nie był poskręcany.

 

Czy istnieją dodatkowe metody zabezpieczeń?

Tak – i są szczególnie przydatne zwłaszcza, jeśli kierowca przewozi towary o nietypowych rozmiarach. Wśród dodatkowych metod zabezpieczeń towarów znajdują się:

  • elementy wypełniające – idealnie sprawdzają się podczas przewożenia towarów niestandardowych, gdy podczas ładowania naczepy pozostają puste miejsca,
  • maty antypoślizgowe – służą do wyłożenia podłogi naczepy i pozwalają jeszcze lepiej zabezpieczyć towar przed przemieszczaniem się.