Pakiet mobilności – czas pracy
2020-11-01
Pakiet mobilności to jeden z najżywiej dyskutowanych tematów ostatnich miesięcy. Od jego wejścia w życie, przyzwyczajamy się do nowych regulacji. Jakie dotyczą czasu pracy kierowcy zawodowego?
Czas pracy kierowcy zawodowego
Pakiet mobilności wprowadza kilka nowych regulacji, obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej.
Pierwszy obszar, w którym wprowadzono zmiany, dotyczy przekroczenia czasu pracy. Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi pakietem mobilności, możesz przekroczyć maksymalny dopuszczalny czas pracy w określonych warunkach. Są one następujące:
- jeśli kierowca chce dotrzeć do bazy przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania w celu wykorzystania tygodniowego odpoczynku – o 1 godzinę,
- jeśli kierowca wykorzysta wcześniej przerwę trwającą nieprzerwanie 30 minut i przekroczy czas pracy w celu wykorzystania regularnego tygodniowego odpoczynku – o 2 godziny.
Drugą uregulowaną w pakiecie kwestią jest odpoczynek podczas prowadzenia pojazdu w załodze dwuosobowej. Kierowca niezaangażowany w prowadzenie pojazdu ani pomoc drugiemu członkowi załogi może odbierać przerwę odpoczywając jako pasażer.
Trzecią i ostatnią kwestią związaną z czasem pracy jest odbieranie tygodniowego okresu odpoczynku.
Pakiet mobilności wprowadza:
- możliwość wykorzystania dwóch skróconych tygodniowych odpoczynków w dwóch kolejnych tygodniach w sytuacji, gdy kierowca wykonuje przewozy międzynarodowe – poza granicami kraju macierzystego. Z zastrzeżeniem, że kierowca odbierze rekompensatę za skrócone odpoczynki przed kolejnym, regularnym tygodniowym odpoczynkiem, a w ciągu kolejnych czterech tygodni, wykorzysta dwa regularne odpoczynki pod rząd;
- obowiązek powrotu do miejsca zamieszkania lub centrum operacyjnego w każdym okresie czterech kolejnych tygodni w celu odbycia regularnego odpoczynku.