Indywidualna wycena online
Wycena

Profil kierowcy zarodowego – czym jest?

2022-01-13

Profil kierowcy zarodowego – czym jest?

W 2022 roku, ustawodawca przewidział dla nas sporo zmian w prawie drogowym. Od kwietnia, profil kierowcy zawodowego – nowy dokument – stanie się niezbędny do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy. W dzisiejszym poście opowiemy trochę o tym, czy jest i jak go uzyskać.

Nowy dokument – profil kierowcy

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą, w profilu kierowcy znajdą się dane identyfikujące i opisujące osobę ubiegającą się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Będzie również potwierdzać wykonanie badań lekarskich i psychologicznych.

Posiadanie profilu kierowcy będzie niezbędnym warunkiem do uczestnictwa w szkoleniu zawodowym – okresowym czy wstępnym. 

Sam profil będzie kolejnym krokiem do wprowadzenia digitalizacji procesu uzyskiwania uprawnień kierowcy zawodowego i będzie funkcjonować w systemie teleinformatycznym.

Uzyskanie profilu kierowcy zawodowego

Uzyskanie profilu kierowcy zawodowego będzie możliwe bezpłatnie. Będzie można go pobrać  w Wydziale Komunikacji w momencie, gdy pojawi się konieczność przejścia szkolenia wstępnego, czy okresowego.

Co będzie niezbędne, aby go uzyskać? Otrzymać profil kierowcy zawodowego będą mogły osoby, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne.