Indywidualna wycena online
Wycena

Klimatyzacja – jak o nią dbać?

2021-08-15

Klimatyzacja – jak o nią dbać?

Nie wyobrażamy sobie podróżowania bez klimatyzacji. Szczególnie latem, gdy temperatury są niezwykle wysokie, trudno byłoby spędzać bez niej długie godziny za kierownicą.

Jednak nie każdy kierowca dba o regularny przegląd klimatyzacji. A takie zaniedbanie może prowadzić nie tylko do tego, że klimatyzacja przestanie działać, ale także negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. 

Regularny przegląd klimatyzacji

Fakt, że z klimatyzacją dzieje się coś złego, można dość łatwo zauważyć. Twoją uwagę powinny zwrócić:

  • parujące od wewnątrz szyby,
  • nieprzyjemny zapach wilgoci, stęchlizny,
  • słabe chłodzenie klimatyzacji.

Jak często należy przeprowadzić przegląd klimatyzacji?

Przegląd warto przeprowadzić raz do roku – najlepiej zimą. Należy zadbać, by była w dobrym stanie. Uszkodzona klimatyzacja nie tylko znacząco obniża komfort podróży, ale również może powodować uszkodzenia elementów pojazdu – silnika czy kompresora.

Nabijanie klimatyzacji

Aby klimatyzacja dobrze działała, konieczny jest czynnik chłodzący. Rocznie ubywa go około 10%. Im jest go mniej, tym większe ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Ubytek czynnika może także powodować awarie. Aby jego ilość utrzymywała się na wystarczającym poziomie, warto uzupełniać go co około 2 lata.

Klimatyzacja postojowa

Dla kierowców zawodowych, bardzo ważna jest także klimatyzacja postojowa. Szczególnie docenimy ją podróżując po zachodniej i południowej Europie. System klimatyzacji postojowej – wodnej lub sprężarkowej – to doskonałe rozwiązanie dla kierowców ciężarówek.