Indywidualna wycena online
Wycena

Dieta truckera

2020-03-22

Dieta truckera

W obecnej sytuacji, szczególnie ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Jednym ze sposobów, w jaki możemy to zrobić, jest zdrowa i urozmaicona dieta. Jeśli będąc w trasie żywisz się głównie gotowymi produktami ze słoików czy puszek, które zalewasz energetykiem, możesz doprowadzić do szybkiego pogorszenia się stanu zdrowia. Jakich zaleceń warto przestrzegać, gdy jest się kierowcą zawodowym?

Regularne posiłki

Zamiast spożywania dużych ilości jedzenia dwa razy dziennie, spróbuj podzielić je na 4-5 posiłków, z których ostatni zjesz 2-3 godziny przed snem. Gdy jesz nieregularnie, Twój organizm nie ma stałego dostępu do źródła energii. Wtedy włącza się mechanizm obronny – odkładanie tarnki tłuszczowej na zapas, by dotrwać do następnego posiłku. To początek procesu tycia. Regularne jedzenie pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, dzięki czemu odciąża wątrobę, żołądek i jelita.

Ogranicz porcje

Praca kierowcy zawodowego jest w dużej mierze siedząca. Mimo tego, że podjadanie jest kuszące – ogranicz wielkość i kaloryczność spożywanych posiłków. Jeśli masz z tym problem, przez jakiś czas notuj wszystko, co zjesz – czasem nie uświadamiamy sobie, ile tak naprawdę podjedliśmy cukierków czy czipsów. 

Zjadaj śniadania

Wiele osób nie lubi jeść bezpośrednio po przebudzeniu. Dla niektórych, konieczność wstania 10 minut wcześniej, żeby przygotować sobie kanapkę, oznacza zabieranie cennych minut snu. Jednak śniadanie powinno zapewniać ok. 25% dziennego zapotrzebowania na energię i jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie może składać się z batonika czy pączka, po które sięgniesz jedną ręka, gdy zaburczy Ci w brzuchu. Śniadanie pozytywnie wpływa na metabolizm, senność oraz humor i pomaga utrzymać lepsze skupienie podczas pracy. Dlatego nie zapominaj o nim!