Indywidualna wycena online
Wycena

Awaria tachografu – co robić?

2020-10-11

Awaria tachografu – co robić?

Jako kierowca samochodu ciężarowego aż za dobrze wiesz, czym jest i do czego służy tachograf. Nie zawsze musimy być jego fanami gdy działa – co jednak należy zrobić, gdy się zepsuje?

Tachograf – co to jest?

Tachograf to urządzenie pomiarowe, które oblicza czas pracy kierowcy samochodu ciężarowego. Obowiązkowo zamieszczany jest w każdym pojeździe, a prowadzący go ma obowiązek zapisywania czasu swojej pracy na tym urządzeniu.

Awarie tachografów

Niestety, zdarzają się dość często. Zazwyczaj dotyczą nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie tachografów, wyprodukowanych po 2012 roku.

Jeśli tachograf ulegnie uszkodzeniu, powinien Cię o tym poinformować. Na jego wyświetlaczu pokaże się odpowiedni komunikat. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest upewnienie się, czy informacje podawane przez tachograf są prawidłowe. Dlatego przeanalizuj wydruk swojego czasu jazdy.

Jeśli widzisz jakieś nieprawidłowości, prawdopodobnie oznacza to, że tachograf uległ awarii.

Tachograf – najczęstsze usterki

Najczęściej pojawiające się w tachografie błędy to:

  • „wydłużony czas pracy/jazdy”, “naruszony odpoczynek” – kiedy tachograf mylnie informuje, że czas na przerwę lub odpoczynek,
  • „błąd czujnika ruchu” czy „naruszenie spójności danych” – to usterka związana z zakłóceniami pracy czujnika ruchu. Jeśli Twój tachograf wyświetla taki komunikat, może nieprawidłowo rejestrować czas jazdy.

Jak zachować się w przypadku odkrycia awarii tachografu?

Na początek, musisz zacząć ręcznie rejestrować czas jazdy, pracy i odpoczynku i potwierdzać każdą notkę swoim podpisem. 

Następnie jak najszybciej musisz udać się do zatwierdzonego warsztatu na naprawę urządzenia.